OMNITRONIC Set WAMS-65BT + Battery + Carrying bag
Item number: 20000946
Hire purchase from EUR9.88 / month
Other operations times possible
Retail Price: 213.01 2
177.90
Available from stock
Delivery time: 2-4 business days
OMNITRONIC WAMS-65BT Wireless PA System
Portable 6.5" PA with wireless microphone, audio player, Bluetooth and 40 W peak power
  • Portable all-in-one PA system with 40 watts output power
  • 4-channel power mixer
  • 2-way bass-reflex system
  • SD card slot and USB port
  • Integrated automatic charging of the battery
  • 1 microphone input (XLR) with adjustable reverb effect
  • 1 line input (RCA)
  • Tone control and master control
  • Link output for the combination of several amplifier systems
  • Light-weight ABS cabinet with metal grille and carrying handle
  • Flange for stand installation
  • License-free and approved in the EU (please check on a country-by-country basis)
Battery pack
  • Battery operation up to 4h
Audio player
  • Controlling by Bluetooth; IR remote control
  • 4 digits 7-segment LED display
  • Bluetooth: Operating range up to 10m
Microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Operating range up to 30m
Remote control
  • Operating range up to 10m
Package contents
Akku 12V/2900mAh WAMS-05 / WAMS-65
Package contents
  • 1 x device
OMNITRONIC WAMS-65BT Speaker Carry Bag
Protective bag for WAMS-65BT
  • Made of easy-care artificial black textile
  • Sound-transparent front of meshed fabric
  • Speaker can remain in the bag during operation
  • Opening for speaker stand
  • With 2 Outside pockets
  • 1 x bag
Weight:6,32 kg
Power supply:100-240 V AC, 50/60 Hz
Or
12 V DC
Power consumption:60 W
Output power:40 W RMS
Battery/battery pack (not included)
Frequency range:62 - 18000 Hz
THD:<0,5 % at 1 kHz
Circuitry:Class D
Control elements:Echo effect control, Audio player
Status LED:Power, peak, ON AIR, signal, charge level
Connections:Input: line via 1 x stereo RCA
Input: Microphone via 1 x 3-pin XLR
Output: line via 1 x 6.3 mm plug (unbal.)
Input channels:1 x mono via XLR, channel control via Rotary dial
1 x stereo via RCA, channel control via Rotary dial
Frequency band:UHF 863 - 865 MHz
Carrier frequency:865 MHz
Frequency selection:Fixed frequencies
Speaker:1 x woofer (6.5") approx. 17 cm
1 x tweeter (1") approx. 2,5 cm
Frequency stability:± 0,005 %
Type of speaker:Compact cabinet speaker; Wireless PA system
Color:Black
Weight:4,15 kg
Battery pack
Battery pack type:1 x lead 12 V, 2900 mAh,
Battery pack:Battery operation up to 4h
Recharging time 4h
Audio player
Control:Bluetooth; IR remote control
Audio player:USB + SD + Bluetooth
Display type:4 digits 7-segment LED display
Format:MP3, WAV
Frequency band:2.4 GHz
Available storage media:USB devices/SD cards max. 32GB (FAT 32)
Range:10 m Bluetooth
Microphone
Power supply:3 V DC
Power connection:Battery/battery pack
Capsule type:Dynamic
Polar pattern:Cardioid
Battery:2 x Mignon (AA) (not included)
RF power output:10 mW
Range:30 m
Switch:On/off/mute switch
Material:Plastic
Dimensions:Length: 26 cm
Diameter: Ø 4 cm
Weight:115 g
Remote control
Power supply:3 V DC
Battery:1 x Button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in